L.I.F.E. Nutrition Weight Management program:
  • 4 or 6 week option
  •  Privately or group option
  • The group program option meets weekly. With the first half hour as weigh ins, and the remaining ~15-20 min is a nutrition topic\discussion. 

  • Each participant will receive a 4 or 6 week meal plan based on your food likes\dislikes\food intolerances, sensitivities and any allergies; recipes, food swap lists, grocery lists, portion size reference, and measurement reference guide  (depending on choice of program).

 

Prices for the weight management program are as follows (I have broken down the prices weekly in brackets).

 

4 week (private)  = $145 + Tax 

4 week (group)    = $100 + Tax 

6 week (private)  = $210 + Tax 

6 week (group)    = $150 + Tax 

 

 

* Covered by some health care benefits - please check with your provider

L.I.F.E. Nutrition Weight Maintenance Group:
  • for those looking for additional support after completing the L.I.F.E. Nutrition Weight Management Program
  • Weekly weigh-in's, one-on-one support 
  • New recipe each week to take home and try!
 
      4 weeks = $60.00  +  Tax 
Follow L.I.F.E. Nutrition  @

Tel : (306)-750-7154

© 2015 by L.I.F.E. Nutrition. Proudly created with Wix.com

  • Facebook Clean Grey
  • Instagram Clean Grey